Proč driftuje ovladač herní konzole (PS4 / PS5 / Xbox Wireless)

Co je to vlastně driftování u ovladačů herních konzolí? Je to samovolný pohyb objektu ve hře. To znamená, že obraz/postava se ve hře, kterou hrajeme, pohybuje, i když my páčkou na ovladači nehýbeme. Rozsah tohoto nechtěného pohybu záleží od konkrétní hry a může být více či méně výrazný.

 

Všechny ovladače herních konzolí fungují na stejném principu, pro pohyb ve hře se používají analogové páčky nebo-li joysticky:

Analogové páčky s kloboučky

analogové páčky s kloboučky pro ovladače

 

Analogové páčky mají omezenou životnost. Ta se nejčastěji od výrobce udává na cca 2 000 000 pohybů. Nezáleží přitom, zda páčkou uděláte malý či maximální pohyb, jakýkoliv pohyb se počítá. Každý si pak může odhadnout, jakou může očekávat životnost u svého ovladače, dle toho, jak často hraje.

Po překročení tohoto čísla maximálního počtu pohybů je pak otázkou času, kdy se projeví driftování. Znamená to, že došlo k vydření odporové dráhy / rezistoru v analogové páčce (viz foto níže). V této situaci pomůže pouze výměna odporové dráhy / rezistoru.

Zde je vidět, jak vypadá vydřená odporová dráha v pouzdře a k porovnání nové pouzdro s neporušenou odporovou dráhou:

příčina driftování na analogové páčce ovladače

 

Velmi důležité je, že při každé výměně analogové páčky se musí provést KALIBRACE. Více o kalibraci píšeme v článku Co je kalibrace.

 

 

 
 
Zpět do obchodu