Jak (ne)opravit driftování ovladače herní konzole

Ve videích na Youtube nebo různě na internetu můžete narazit na radu, že máte vyčistit ovladač, abyste odstranili driftování. Přesněji: rozebrat ovladač a na analogové páčce, která je umístěná na základní desce, vypáčit rezistor, opatrně vyndat jezdce. Poté vatičkou na tyčince očistit odporovou dráhu na rezistoru. Následně vrátit všechny komponenty do původního stavu a složit ovladač.

 

cisteni ovladace

 

A co se pak stane, když toto všechno uděláte? Jedna z následujících možností:

 

1. Nepomůže to vůbec.

 

2. Driftování se nevyřeší (možná dočasně), ale při vypáčení rezistoru může navíc dojít k vychýlení analog. páčky od středové osy.

 

3. Vypadá to, že se driftování vyřešilo.

V některých případech to opravdu může vypadat, že jste driftování opravili. Při vypáčení a následném zacvaknuti odporové dráhy na základnu analogové páčky jste změnili vlastnosti páčky. Proto driftování na chvíli zmizí. Jenže popravdě jste jen oddálili čas, kdy ovladač bude potřebovat skutečnou opravu.

Jak začne jednou ovladač driftovat, znamená to, že analogová páčka nebo její část je poškozená. Přesněji, odporová dráha je vydřená, překročila se životnost páčky - tzn. maximální počet pohybů, po který výrobce garantuje funkčnost dílu.  To je opravdová příčina driftování a v této situaci nepomůže nic jiného, než výměna odporové dráhy / rezistoru na analogové páčce.

Neméně důležité je, že po výměně odporové dráhy/rezistoru se musí vždy provést kalibrace. (Více o kalibraci čtěte zde.)

 

Zpět do obchodu